چکیده: هر ساله گروهی از کارشناسان آلمانی فهرستی از ایمن‌ترین خطوط هوایی جهان را منتشر می‌کنند.

پنج شرکتی که امسال در رده‌های نخست این فهرست قرار گرفته‌اند، متعلق به کشورهای آسیایی و عربی هستند.

بر اساس ارزیابی کارشناسان آلمانی، شرکت هواپیمایی هنک‌کنگی “کاتای پاسیفیک” در سال ۲۰۱۵ نیز همانند سال پیش از آن، ایمن‌ترین شرکت هواپیمایی جهان لقب گرفته است.

این ارزیابی از سوی مرکز بررسی سوانح هوایی (JACDEC) مستقر در هامبورگ و بر اساس مقایسه ۶۰ شرکت هواپیمایی بزرگ جهان با یکدیگر انجام شده است.

در رده دوم این فهرست، شرکت هواپیمایی “امارات” قرار دارد و پس از آن شرکت هواپیمایی “اوا ایر” متعلق به تایوان در جایگاه سوم قرار گرفته است.

نکته قابل توجه در این ارزیابی که در مجله تخصصی “Aero International” منتشر شده، این است که در رده اول تا پنجم ایمن‌ترین خطوط هواپیمایی جهان، شرکت‌های هوایی آسیایی و عربی قرار دارند. تازه در رده ششم است که با حضور شرکت هواپیمایی هلندی “کی‌ال‌ام” این سلطه شکسته می‌شود.

خطوط هواپیمایی “لوفت‌هانزا” و “ایر برلین” که هر دو متعلق به آلمان هستند، در رده دوازدهم و بیستم جای دارند.

با این حال اتحادیه خلبانان آلمان “Cockpit ” هشدار داده است که این ارزیابی را نباید ۱۰۰ در صد جدی دانست. سخنگوی این اتحادیه این فهرست را یک جهت‌دهنده ذهنی توصیف کرده و به مشتریان توصیه کرده، در کنار این ارزیابی به قیمت بلیت پرواز نیز توجه داشته باشند: اگر قیمت بلیت هواپیما ارزان‌تر از قیمت مسیر رفت به فرودگاه باشد، باید این سوال را از خود پرسید که آیا پولی که برای بلیت پرداخت شده، هزینه‌ها را خواهد پوشاند و اینکه شرکت هواپیمایی با ارائه قیمت پایین) در کدام قسمت صرفه‌جویی کرده است؟

به گزارش دویچه وله، ۱۰ خطوط هواپیمایی ایمن جهان به ترتیب عبارتند از:

– کاتای پاسیفیک (چین/هنگ‌کنگ)

– امارات (امارات متحده عربی)

– اوا ایر (تایوان)

– قطر ایرویز (قطر)

– هاینان ایرلاینز (چین)

– کی‌ال‌ام (هلند)

– ایر نیوزلند (نیوزلند)

– هواپیمایی اتحاد (امارات متحده عربی)

– هواپیمایی ژاپن (ژاپن)

– تی‌ای‌پی پرتغال (پرتغال)

منبع خبر:

http://www.eranico.com/fa/content/47351