گزارش رویترز از سایه روابط سیاسی بر پروازهای میان عربستان و ایران
منابع هواپیمایی به رویترز اظهار کردند حدود ۱۵۰ پرواز مستقیم میان ایران و عربستان سعودی که به طور معمول هر ماه هزاران زائر را جابجا می‌کردند، در نتیجه تیرگی روابط دیپلماتیک میان دو کشور متوقف شده اند.
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه با رویترز گفته بود در واکنش به حمله معترضان ایرانی به سفارت این کشور در تهران، عربستان روابط تجاری و پروازها با ایران را متوقف می‌کند.
تجارت میان ایران و عربستان سعودی در مقایسه با اندازه اقتصاد دو کشور جزئی است اما ده‌ها هزار ایرانی هر سال برای انجام فریضه حج تمتع و عمره به عربستان سفر می‌کنند.
اگرچه جبیر اظهار کرده بود تیرگی روابط تاثیری بر زائران نخواهد داشت اما منابع مختلف اظهار کرده اند که عربستان دفتر حج ایران در این کشور را تعطیل کرده است.

زائران ایرانی حج عمره تا پیش از توقف پروازهای حج عمره از سوی ایران، اغلب با پروازهای ویژه برنامه ریزی نشده یا پروازهای چارتری به عربستان می‌رفتند و ممنوعیت پروازی اخیر بیشترین تاثیر را بر این پروازها خواهد داشت.
ایرلاینهای متعدد از جمله ماهان ایر از هواپیماهایی مانند ایرباس ای ۳۳۰ و ای ۳۲۰ برای پروازهای زائران استفاده می‌کردند و به گفته منابع هواپیمایی، تا پیش از توقف پروازهای عمره، ماهانه حدود ۱۵۰ پرواز میان دو کشور انجام می‌شد.

سازمان هواپیمایی عربستان روز دوشنبه در توییتر اعلام کرد که شرکتهای هواپیمایی ملی اقدامات لازم را انجام خواهند داد تا برای مسافرانی که از قبل پروازهایشان را رزرو کرده بودند، مشکلی ایجاد نشود با اینهمه این سازمان به شرکتهای هواپیمایی یا اقدامات ذکر شده اشاره ای نکرد.
شرکتهای هواپیمایی ملی دو کشور شرکت هواپیمایی عربستان سعودی و ایران ایر هستند.